Pracowity weekend strażaków w powiecie bolesławieckim.

W związku z prognozowanymi na weekend silnymi wiatrami, w porywach nawet do 110 km/h, można się było spodziewać zwiększonej ilości interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej w dniach 8-10 marca 2019 roku.

I tak tez się stało. W ciągu trzech dni podjęto 31 interwencji, z czego 14 spowodowanych było wiejącym silnym wiatrem (12 przewróconych drzew i w dwóch przypadkach uszkodzone znaki drogowe). Do usuwania skutków porywistych wiatrów wyjeżdżały zastępy JRG Bolesławiec oraz druhowie z Wykrot, Warty Bolesławieckiej, Gromadki, Nowogrodźca, Trzebienia, Nowej Kuźni i Czernej – w sumie 18 samochodów w obsadzie 85 osób.

Na szczęście tylko w jednym przypadku doszło do większego zagrożenia – w powalone na ulicy Jeleniogórskiej w Bolesławcu drzewo uderzył samochód.

Wczesne ostrzeżenia przekazywane przez media oraz powiadomienia SMS rozsyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i zespoły zarządzania kryzysowego samorządów lokalnych, pozwoliły na wcześniejsze przygotowanie się mieszkańców do tego zjawiska pogodowego.

Pomimo kończącego się okresu grzewczego i częstego informowania społeczeństwa o zagrożeniach związanych z nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych na paliwo stałe, jednostki straży pięciokrotnie gasiły pożary sadzy w przewodach kominowych. Wielokrotnie udałoby się uniknąć takiego zagrożenia gdyby odpowiednio czyszczono przewody kominowe i przestrzegano zasad ich eksploatacji – np. używano do palenia wysuszonego drewna.

Na terenie powiatu doszło również w tym okresie do kilku innych pożarów, trzykrotnie wyjeżdżano do wypadków drogowych i trzykrotnie do innych miejscowych zagrożeń.